Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ce înseamnă Răscumpărare?
Pr Gabriel Toma: 22-05-2016 04:00:44 in Cateheză
  Adam cel dintâi, neascultând, a adus în firea omenească păcatul, blestemul și moartea (Fac 3)  iar Domnul Hristos, plăsmuind duhovnicește din nou (conform planului lui Dumnezeu) ființă omenească a dăruit răscumpărarea din păcat, blestem și moarte:
  • iertarea păcatului originar și a păcatelor noastreSângele Lui ne curățește pe noi de orice păcat” (1 In 1,7);
  • eliberarea de sub blestem și primirea dumnezeieștii binecuvântăriHristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-se pentru noi blestem. Ca, prin Hristos Iisus, să vină la neamuri binecuvântarea lui Avraam, ca să primim prin credință, făgăduința Duhului” (Gal 3, 13- 14);
  • biruirea și nimicirea morțiiCăci precum în Adam toți mor, așa și în Hristos toți vor învia” (1 Cor 15, 22).
  Dreptatea dumnezeiască pune însă anumite condiții pentru părtășia la aceste daruri câștigate cu preț de sânge nevinovat. Aceste condiții sunt:
  • credința în Evanghelie (Mc 16, 16)
  • botezul (Mt 28, 19)
  • pocăința (Lc 24, 47)
  • hotărârea de a nu mai greși (2 Pt 2, 20- 22)
  • determinarea de a asculta fără preget pe Dumnezeu în săvârșirea faptelor bune (Mt 7, 21)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator