Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Taina creștinătății- program catehetic duminical (I)
Pr Gabriel Toma: 22-05-2016 07:28:32 in Cateheză
  Prima activitate catehetică duminicală din cadrul programului catehetic „Taina creștinătății”, s-a desfășurat în biserica parohială, duminică, 15 mai 2016, după încheierea Sfintei Liturghii. 
  Lecția catehetică a urmărit aprofundarea noțiunii „Descoperire dumnezeiască”, izvorâtă din oceanul de dragoste al lui Dumnezeu, prin care Dumnezeu se face cunoscut oamenilor și îi invită la părtășie pentru viața veșnică. Această descoperire de Sine, adresată tuturor oamenilor dar lucrată prin cei aleși se manifestă prin două căi. descoperirea lui Dumnezeu pe calea firii (a inteligenței omenești atunci când privind lumea identifică pe Creatorul ei) și pe calea desăvârșită, mai presus de fire sau a credinței.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator