Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cateheză vizuală.Lectura evanghelică la utrenia dumincală
Pr Gabriel Toma: 17-04-2016 06:08:10 in Cateheză
  

 Razele care se torc din caierul de aur al soarelui coboară pe pământ lumină și căldură, risipind umbrele și frigul nopții, trezind făptura din nou la viață, după cum Hristos, „întru care sunt ascunse toate vistieriile înțelepciunii și ale științei” (Col 2, 3), arătându-se în lume, a răsărit lumina cunoștinței adevăratului Dumnezeu, dezmorțind omenirea din înghețul rătăcirii și chemând-o la viața nouă, căci El este viața noastră (Col 3, 4). (Pr Ic Constantin Moisiu, Să stăm bine, să stăm cu frică)
  În fiecare duminică se face amintire de slăvita Înviere a Domnului. În timpul citirii Evangheliei utreniei duminicale, preotul stă în partea de miazănoapte a Sfintei Mese, închipuind pe îngerul vestitor al Învierii Mântuitorului. În fața lui, de cealaltă parte a Sfintei Mese, spre latură de miazăzi, stă un purtător de lumină, cei doi slujitori simbolizând pe cei doi îngeri, din mormântul Domnului, văzuți de Maria Magdalena în ziua Învierii:
„Iar Maria stătea afară lângă mormânt plângând. Şi pe când plângea, s-a aplecat spre mormânt.
Şi a văzut doi îngeri în veşminte albe şezând, unul către cap şi altul către picioare, unde zăcuse trupul lui Iisus.
Şi aceia i-au zis: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauţi?” (Ioan 20, 11-13)

Avem bucuria de a vă pune la dispoziție informații despre misiunea creștină desfășurată în Parohia Plevna.
Daca lucrarea noastră evanghelică, de rugăciune și învățătorească, vă determină să doriți a afla informații suplimentare despre comunitatea noastră, avem bucuria să vă oferim, în dar, lucrarea de istorie locală, PAROHIA PLEVNA- monografie istoric- spirituală, editată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor. Tot ce aveți de făcut este să trimiteți un pomelnic al familiei dumneavoastră la adresa parohiaplevna@gmail.com și o adresă unde să vă expediem, cu bucurie, ca oricărui enoriaș (chiar și virtual), darul nostru. Vă imbratișăm!


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator