Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Imnul dialogic al Buneivestiri, o abordare inedită a cultului ortodox
Pr Gabriel Toma: 29-03-2016 09:22:29 in Cateheză
  Canonul utreniei Buneivestirii se evidențiază în universul imnografic al Ortodoxiei prin specificul său dialogic. Compus de Ioan Monahul (Sfântul Ioan Damaschinul), acest imn preia dialogul descris de Evanghelistul Luca (cap 1, 26- 38), brodând în discursul poetic aspectele profetice, istorice și dogmatice ale Tainei Întrupării Cuvântului.Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator