Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Micii iconari și Sărbătoarea icoanelor
Pr Gabriel Toma: 22-03-2016 08:33:55 in Cateheză
  Grupul catehetic parohial „Ucenicii sfinților” a reînceput întâlnirile săptămânale din biserica parohială. Prin activități plăcute are loc un transfer de cunoștințe și deprinderi ce favorizează apropierea și împroprierea dimensiunilor fundamentale ale credinței creștine. 
 În preajma Duminicii Ortodoxiei, micuții participanți la activitățile catehetice parohiale și-au însușit câteva din normele picturii bisericești (teologice: icoanele sunt reprezentări ale unor persoane reale, închinarea în fața icoanelor se adresează persoanei reprezentate nu materialului din care e făcută icoana, privirea și închinarea la icoane sfințesc și aprind râvna de a imita faptele sfinților; și simbolice: codul culorilor, semnificația nimbului și a fundalului luminos, rostul obiectelor purtate de persoanele sfinte reprezentate iconic etc). 
  La finalul activității, copiii au colorat icoane ale Mântuitorului, Maicii Domnului, ale sfinților mai importanți.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator