Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Veșmintele „tristeții radioase a postului” în biserica parohială
Pr Gabriel Toma: 14-03-2016 08:07:13 in Cateheză
 Postul Sfintelor Paşti este o perioadă a pocăinţei. În tot acest timp întreg spaţiul ecclezial se schimbă, de la rânduiala slujbelor şi până la culoarea veşmintelor liturgice. Astfel, doar în Postul Mare acoperămintele cu care se înveşmântează biserica, începând cu Sfânta Masă, şi până la odăjdiile preoţeşti, sunt de culoarea neagră sau de culoare închisă. 
Veşmintele şi acoperămintele Sfintelor Vase sunt de culoare închisă, negru sau violet. Astfel, se arată această sobrietate a postului şi în acelaşi timp se subliniază ceea ce Sfântul Andrei Criteanul numeşte „tristeţe radioasă”, „tristeţe strălucitoare” . Adică, în acelaşi timp plânsul şi tristeţea pentru păcatele noastre însă, armonizat cu nădejdea în Învierea Mântuitorului Iisus Hristos” (părintele Holbea Gheorghe).
 În acest context spiritual, în Duminica Iertării din anul 2016, acoperămintele bisericești au primit culoare închisă, stacojie, cu trimitere simbolică evidentă la textul din Apocalips 7, 14.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator