Scrisoare deschisă către fiicele Evei
Pr Gabriel Toma: 08-03-2016 09:03:05 in Cateheză
   Distinse Doamne,

Anumite aspecte ale legendei Mărțișorului sunt centrate pe taina jertfei creatoare dezinteresate.

Majoritatea exegezelor asupra semnului bicolor al renașterii și vieții, evidențiază strânsa legătură între grijă- ca acțiune jertfelnică, și dragoste- ca forță sufletească, în lucrarea de transcendere a status quo-ului personal sau social.

Toate dimensiunile simbolice ale șnurului alb-roșu mărturisesc, într-un fel sau altul că jertfa, grija, dragostea și viața sunt ipostaze ale excelenței feminine, prin care se întrevăd chipul și asemănarea Jertfei, Grijii, Dragostei și Vieții.

Ca rodnice purtătoare în lucrare a acestor daruri iconice, primiți admirația și omagiile părții bărbătești.