Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Prescuri și colăcei, pregătiri pentru sâmbăta pomenirii tuturor celor adormiți în credință
Pr Gabriel Toma: 05-03-2016 10:22:19 in Cateheză
  Rânduiala din Bărăgan, ca din întreaga Biserică, este că prescurile și colăceii, pe care se imprimă cu pistornicul pecetea credinței în Hristos și Înviere (IsHsNiKa- Iisus Hristos Învinge), sunt pregătiți de văduve pioase, ce îndeplinesc standardele prescrise de Apostolul Pavel în privința credincioșiei și moralității:
„Dacă vreo văduvă are copii sau nepoţi, aceştia să se înveţe să cinstească mai întâi casa lor şi să dea răsplătire părinţilor, pentru că lucrul acesta este bun şi primit înaintea lui Dumnezeu. 
 Cea cu adevărat văduvă şi rămasă singură are nădejdea în Dumnezeu şi stăruieşte în cereri şi în rugăciuni, noaptea şi ziua. 
 Să fie înscrisă între văduve cea care nu are mai puţin de şaizeci de ani şi a fost femeia unui singur bărbat; Dacă are mărturie de fapte bune: dacă a crescut copii, dacă a fost primitoare de străini, dacă a spălat picioarele sfinţilor, dacă a venit în ajutorul celor strâmtoraţi, dacă s-a ţinut stăruitor de tot ce este lucru bun.”(1 Tim 5, 4- 10).
 Tradițional, înainte de a începe lucrul cu făina și aluatul pentru prescuri, aceste bătrâne se spală, se roagă, fac metanii în fața icoanelor.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator