Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Rugăciunea „euharistică” a Sfântului Policarp înaintea martiriului său prin foc
Pr Gabriel Toma: 23-02-2016 07:13:15 in Cateheză
   „Doamne, Dumnezeule Atoptputernic, Părinte al copilului Tău preaiubit și binecuvântat, Iisus Hristos, prin care noi am primit cunoașterea numelui Tău, Dumnezeul îngerilor, al întregii creații și al întregului neam al drepților care trăiesc în prezența ta, eu te binecuvintez pentru că m-ai învrednicit de această zi și de acest ceas, de a lua parte în numărul martirilor Tăi, la potirul Hristosului Tău, spre învierea vieții veșnice a trupului și a sufletului, în incoruptibilitatea Duhului Sfânt. Împreună cu ei, fă ca să fiu admis astăzi în prezența Ta ca un sagrificiu gras și plăcut, după cum Tu l-ai pregătit de mai înainte și l-ai manifestat, după cum l-ai realizat Tu, Dumnezeu fără minciună și adevărat. De aceea, pentru toate aceste lucruri, te laud, te binecuvintez, te preamăresc, prin Marele Arhiereu veșnic și ceresc, Iisus Hristos, copilul ău preaiubit, prin care să-Ți fie slavă, împreună cu El și cu Duhul Sfânt, acum și în vecii vecilor, Amin.”

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator