Un singur lucru trebuiește
Pr Gabriel Toma: 14-02-2016 04:54:37 in Cateheză
  Rabinul Șimlai, într-o prelegere ținută asupra Scripturii, a amintit ca Dumnezeu a dat lui Moise 613 porunci (248- obligații și 365 interdicții). După aceea a venit David și a scăzut numărul acestora la 11 (Ps 15), profetul Isaia la 6 (Is 33,15), profetul Miheia la 3 (Mi 6,8), Isaia la 2 (Is 56,1), iar, în cele din urma, profetul Amos la una singură: Acestea zice Domnul către casa lui Israel: Cautați-Mă și veți fi vii!” (Am 5,4). (Dr. Lehel Lészai, Monoteismul – relatia dintre iudaism si crestinism, în Theologia biblica -Buletin informativ)

Dar văzând că oamenii nu se înghesuie să-L caute, Dumnezeu a trimis pe Fiul Său să ne caute și să ne scoată din hățișurile păcatului, „căci Dumnezeu aşa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică ” (Ioan 3, 16)