Înfierea prin credință, argument patristic de bun simț
Pr Gabriel Toma: 12-02-2016 10:47:44 in Cateheză
  „El (Hristos) nu doar S-a prezentat ca Fiu al lui Dumnezeu, ci chiar a fost cu adevărat. Căci El a posedat calitatea de Fiu nu ca pe ceva primit din afară, sau pe ceva adăugat, ci pentru că a fost Fiul prin natura Sa, iar lucrul acesta trebuie să-l credem. Căci noi suntem fiii lui Dumnezeu prin înfiere atunci când suntem făcuți asemeni Fiului care a fost născut din Tatăl prin natură. Căci dacă n-ar exista niciun Fiu adevărat, atunci cu cine am mai fi făcuți noi asemenea prin înfiere? Al cui chip l-am purta? Unde ar mai fi asemănarea, dacă am spune că originalul n-a existat? (Sf Chiril al Alexandriei, Scrisori pascale, 24)