Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Simbolismul Nașterii Domnului în rânduiala Proscomidiei
Pr Gabriel Toma: 04-01-2016 05:19:56 in Cateheză
 

Proscomidia (gr. Προσκομιδή, de la verbul προσκομίζω - acțiunea de a aduce) este un ritual, prima din cele trei părți a Liturghiei, prin care preotul pregăteşte pâinea şi vinul pentru Sfânta Împărtăşanie.

  Hristos, Mielul lui Dumnezeu înjunghiat de la întemeierea lumii (Apoc. 13,8) S-a întrupat pentru a se jertfi pentru noi după cum El Însuşi arată că a venit „să slujească şi să-Şi dea viaţa răscumpărare pentru multi” (Mt. 20,28). Aşa dar Crucea este implicată de Întrupare. Sfinţi Părinţi ca Sfântul Irineu (sec. II) şi Sfântul Efrem Sirul (sec. IV) văd, încă din primele secole, implicarea jertfei lui Hristos în Naşterea Lui. Privindu-L pe Hristos în întregimea Persoanei Sale realizate ca om, actele trecutului se concentrează în El înghiţind distanţele temporale. 
  Pentru aceasta Proscomidiei i se aplică şi un simbolism al Naşterii Domnului: prescura din care este tăiat agneţul o închipuie pe Maica Domnului şi, prin ea, pârga frământăturii firii umane, iar scoaterea agneţului simbolizează naşterea Mântuitorului arătând astfel că Hristos s-a făcut om desăvârşit luând firea umană în afară de păcat.      Ca şi în cazul jertfei, comentariile liturgice bizantine atribuie o încărcătură simbolică legată de Naşterea Mântuitorului, proscomidiarului şi obiectelor folosite. 
  Astfel proscomidiarul închipuie Bethleemul - locul naşterii, Sfântul Disc - ieslea, steluta - steaua care s-a arătat magilor etc.

 (http://www.dervent.ro/resurse/liturghia/index-D-10.html)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator