Începutul îmburuienării potecii de la un vecin la altul
Pr Gabriel Toma: 18-12-2015 07:05:48 in Cateheză
 „Emanciparea” orășenească, manifestată prin apariția împrejmuirilor ermetice, constatată mai acut în timpul vizitelor pastorale de Crăciun, 2015, distruge comuniunea cu vecinul, cu aproapele, despre care înaintașii socoteau că trebuie să fie mai apropiat decât ruda de sânge: „pe vecin îl vezi în fiecare zi, cu vecinul te ajuți la necaz sau lipsă mult mai repede decât apelând la rude...”
  Individualismul citadin, egoist și idiferent la celălalt, înstrăinat de comuniune și autoizolaționist, schimbă ușor-ușor fața satului românesc, ale cărui gospodării împrejmuite mai mult simbolic, pentru delimitare, lăsau să se vadă straturile de flori, casa îngrijită și mușcatele din ferestre.
  Părinții vârstnici, „întemnițați” de copii în interiorul acestor fortărețe, mărturisesc un acut sentiment de angoasă: „dacă mă împiedic și mă lovesc, voi zăcea acolo fără să mă vadă nimeni”.