Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Nimic nu este atât de plăcut lui Dumnezeu ca recunoștința
Pr Gabriel Toma: 14-12-2015 05:20:23 in Cateheză
   

Nefiind vrednici să vedem lumina cea neapropiată ce coboară peste Altar în vremea înălțării sfintelor și înfricoșătoarelor Taine, privim cu ochii trupești și gândim la dulcea lumină și la simbolul candelei în viața creștinului, punând la inimă cele 7 motive pentru care aprinderea unei candele o transformă în vestire cu putere a Împărăției:
  1.  „credință noastră este lumină, iar lumina este Hristos. Deci, în centrul rugăciunii pe care noi o facem în fața icoanelor luminate de blânda flacără a candelei este Hristos;
  2.  candela aprinsă luminează chipul sfântului reprezentat pe icoană, pentru că sfinţii sunt numiţi fii ai luminii;
  3.  lumina candelei ne amintește de faptele noastre cele întunecate, de gândurile noastre viclene și rele, vădindu-le și mustrându-ne pentru acestea. Totodată, ne dă râvnă pentru a împlini porunca lui Hristos: „aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, ca să vadă lucrurile voastre cele bune”;
  4.  prin lumina candelei, noi aducem o mică jertfă lui Dumnezeu, Care s-a jertfit pentru noi. Este un semn de recunoștință pentru toate binefacerile revărsate asupra vieții noastre;
  5.  fiii întunericului urăsc Lumina, iar noi aprindem candela tocmai pentru a îndepărta orice umbră de frică și gânduri care ne abat de la rugă;
  6.  untdelemnul și fitilul care ard în candelă, arătând că viața noastră trebuie închinată lui Dumnezeu, arzând de dragoste pentru El și mistuind prin rugăciune și smerenie toate patimile;
  7.  candela materialnică nu poate fi aprinsă fără mâna noastră. Așa și candela lăuntrică nu poate să se aprindă fără harul lui Dumnezeu și fără rugăciune și stăruință pentru iertarea păcatelor noastre.” (Sf Nicolae Velimirovici, Răspunsuri la întrebări ale lumii de azi)
   Cu aceste gânduri de rugăciune, fiii satului Viorel și Viorica au oferit, duminică, 13 decembrie 2015, ca mulțumire pentru binecuvântarea de a fi pelerini la venerabilele mănăstiri din Grecia continentală, două candele pentru Sfânta Masă. Binecuvintează Doamne pe cei ce iubesc podoaba casei Tale!

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator