Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ex terra avrvm
Pr Gabriel Toma: 03-12-2015 05:33:54 in Cateheză
   În anul 2015, Biblioteca parohială s-a îmbogățit cu noi și interesante titluri, cu tematică diversă asupra întregului spectru de cugetare teologică (texte biblice, spiritualitate, texte patristice, drept canonic, istorie bisericească, omiletică, pastorală) într-o formă accesibilă oricui: teolog sau laic interesat de autoformare și înțelegere mai profundă a credinței mărturisite. Sursa de finanțare a achiziției de carte a fost redevența agricolă primită de Parohia Plevna asupra proprietăților sale funciare.

 (aforismul înaintașilor latini, „ex terra avrvm”- aur din pământ, ilustrează foarte cuprinzător sublimarea darului pământului- oferit cu generozitate celor muncitori pentru hrana trupului - în știință și pătrundere a tainelor creației, pentru hrana sufletului, de către cei înțelepți, „căci nu numai cu pâine va trăi omul...”).

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator