Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
„Qui enim neque juxta voluntatem Scripturarum neque fidei veritatem profert eloquia Dei, seminat triticum et metit spinas”
Pr Gabriel Toma: 24-11-2015 06:09:16 in Cateheză
   Cuvintele din titlu- „cei care prezintă cuvintele lui Dumnezeu fără legătură cu sensul Scripturilor și cu adevărata credință, nu au făcut nimic altceva decât să semene grâu și să secere spini- aparținând lui Origen, vizează legătura organică dintre Scriptură și Biserică. Aceste două entități duhovnicești nu pot fi separate, nici puse în contradicție deoarece adevărata înțelegere a Scripturii există numai în Biserica ce este condusă de Duhul Sfânt.
   Fericitul Ieronim exprimă același punct de vedere prin cuvintele:
  „Marcion și Vasilides și mulți alții nu au Evanghelia lui Dumnezeu, din moment ce ei nu au Sfânta Scriptură, fără de care Evanghelia propovăduită devine numai umană. Nu credem că Evanghelia constă numai din cuvintele Scripturii, ci și din înțelegerea ei, nu la suprafață ci în măduvă, nu în frunzele predicilor ci în rădăcina înțelesului. Numai în acest caz Scriptura este folositoare pentru ascultători și nu atunci când este tâlcuită scoțându-L pe Hristos afară din ea sau atunci când este tâlcuită fără Părinți, iar cei care propovăduiesc cuvântul vorbesc fără Duhul...Este un mare pericol să vorbești în Biserică folosind o interpretare perversă a Evangheliei lui Hristos, o Evanghelie făcută de om.” (Fericitul Ieronim, Comentariu la Galateni)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator