Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Sfântul Vincențiu de Lerini: Criteriul interpretării corecte a Scripturii este Sfânta Tradiție
Pr Gabriel Toma: 05-11-2015 08:34:47 in Cateheză
   „Îmi va zice poate cineva: fiindcă regula scripturilor este desăvârșită și fiindcă prin ea singură, Scriptura e mai mult decât îndestulătoare, de ce să mai alergăm și la tradiția Bisericii? 
   Pentru că Scriptura, din cauza adâncimii sale nu poate fi tălmăcită de toți în același fel. Cuvintele ei sunt într-un fel înțelese de unii, și în alt fel de alții, așa încât putem spune: câți oameni, atâtea înțelesuri. Alta este tălmăcirea lui Novațian, alta a lui Arie, alta a lui Macedonie, alta a lui Pelagiu, alta a lui Nestorie. Din cauza acestor multe și mari rătăciri este așadar absolută nevoie să tălmăcim cărțile profeților și ale apostolilor după înțelesul universal și de totdeauna al bisericii (adică după Sfânta Tradiție).” (Communitorium)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator