Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Tolle, lege; tolle, lege!
Pr Gabriel Toma: 31-10-2015 05:53:50 in Cateheză
  Cuvintele din titlu sunt legate de viața fericitului Augustin. Aflat într-un moment de maximă tensiune în conștiința sa, are un moment de revelație sub un smochin: aude o voce a unui copil din casa vecină, spunând: Tolle, lege; tolle, lege („ia și citește; ia și citește!”). Nu-și amintea însă nici un cântec de copii care să conțină aceste vorbe și, imediat, și-a dat seama că îi vorbise o voce divină. Luând „Cartea apostolului”, citi primele cuvinte care îi căzură sub ochi: „Nu în ospețe și în beții,... ci îmbrăcați-vă în Domnul Iisus Hristos și grija față de trup să nu o faceți spre pofte” (Rom 13, 13). Acesta este momentul convertirii sale, hotărâtoare în acest sens fiind influența episcopului Ambrozie, care l-a și botezat, în noaptea de Paști a anului 387.
   Aflat acasă pentru câteva zile, studentul teolog din parohie a participat, în biblioteca parohială, la un scurt exercițiu de familiarizare cu bibliografia necesară analizei traducerilor tendențioase (neoprotestante) ale unor expresii în Sfânta Scriptură. Cu această ocazie s-au cercetat expresii ca „până când”, „icoane”, „netrecător”, „soție”, „neprihănire”, „autoritate”, ce deturnează în mod interesat sensul autentic al cuvintelor Scripturii.
   

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator