Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Plugul, simbol creștin al Sfintei Cruci și al Domnului Iisus
Pr Gabriel Toma: 21-09-2015 06:46:51 in Cateheză
„Aratrum nuncupatur quia signo crucis suae dura pectora subiciuntur ut necessario semini ipsa praeparentur” (Grigorie de Elvira, De fide orthodoxa) 
„Domnul este numit „plug” deoarece inimile învârtoșate sunt supuse semnului crucii Sale, ca să fie pregătite pentru sămânța necesară ,a credinței.”


„Ideea e foarte limpede: plugul smulge buruienile. Acesta e scopul său: el deschide solul și taie rădăcinile plantelor parazite. Simbolul e clar. În cea de-a doua „însămânțare”, Cuvântul, devenit carne (trup), trebuie să smulgă mai întâi buruienile păcatului, înainte de a arunca sămânța nouă. Ori tocmai aici rezidă scopul crucii, care distruge păcatul.”(Jean Danielou, Simboluri creștine primitive, ed. Amarcord, Timișoara, 1998)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator