Sfinții Părinți dovedesc răstălmăcirile Martorilor lui Iehova (IV)
Pr Gabriel Toma: 25-08-2015 04:06:46 in Cateheză
  „Despre crearea omului se dă cuvântul lui Dumnezeu: Să facem pe om, care continuă: după chipul și asemănarea Noastră (Facere 1, 26). Dacă Sfânta Treime s-ar reduce, ca să zic așa, la numărul unu, și ereticii lipsesc pe Tatăl și pe Fiul de subzistență proprie, cine este Cel ce zice către Altul: Să facem pe om după chipul și asemănarea Noastră? Dacă ar fi așa, ar fi trebuit să zică, precum zic aceia aiurind: Să facem pe om după chipul și asemănarea Mea. Dar nespunând așa, ci înfățișând facerea la numărul plural, și adăugând la să facem, după chipul Nostru, scriitorul Bibliei arată cu voce mare în Sfânta Treime un număr care depășește unitatea” (Sfântul Chiril al Alexandriei, Comentariu la Evanghelia Sfântului Ioan, Cartea I, cap 2)