Sfinții Părinți dovedesc răstălmăcirile Martorilor lui Iehova (III)
Pr Gabriel Toma: 17-08-2015 03:01:10 in Cateheză
Vorbele Fiul nu poate face nimic de la Sine (Ioan 5, 29) dușmanii Domnului le iau ca să încurce mințile celor care îi ascultă.  După părerea mea și acest text ne dă să înțelegem tocmai faptul că Fiul este de aceeași ființă cu Tatăl. Și de fapt, dacă fiecare făptură cugetătoare poate face ceva prin ea însăși pentru că are libertate să se decidă pentru mai rău ori pentru mai bine, pe când Fiul nu poate face așa ceva, înseamnă că El nu-i făptură. Ori dacă nu-i făptură, urmează că-i de o ființă cu Tatăl. Mai mult, nicio făptură nu poate face tot ce vrea. Or Fiul a făcut tot ce a vrut, în cer și pe pământ, așadar Fiul nu-i făptură. Și mai mult, toate făpturile ori sunt alcătuite cu ajutorul contrariilor, ori sunt în stare să primească aceste contrarii. Or, Fiul e drptatea însăși și e nematerial. deci Fiul nu-i o creatură, iar dacă nu-i una dintre acelea, atunci e de aceeași ființă cu Tatăl.” (Sf Vasile cel Mare, Epistole, 8)