Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ucenicii Sfintei Filofteia
Pr Gabriel Toma: 03-08-2015 08:04:49 in Cateheză
  

   Luni, 3 august 2015, grupul catehetic parohial, continuând a se întâlni în cadrul activităților subsumate proiectului catehetic de vacanță „Ucenicii sfinților”, și-a reactualizat cunoștințele despre viața și virtuțile Sfintei Filofteia. Aidoma tuturor sfinților, ea a avut o credință foarte puternică și o determinare remarcabilă în a lucra faptele cele bune în dauna oricărei împotriviri. Murind cu moarte violentă, în momentul când făcea bine celor în lipsuri- hrănind pe cei flămânzi- ea a primit asupră-i chipul lui Hristos. Copiii au conștientizat faptul că vârsta copilăriei este cea mai favorabilă pentru însușirea bunelor semne ale vieții creștine (rugăciunea, ascultarea Cuvântului Domnului, postul, milostenia).

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator