Ucenicii Sfintei Filofteia
Pr Gabriel Toma: 03-08-2015 08:04:49 in Cateheză

Luni, 3 august 2015, grupul catehetic parohial, continuând a se întâlni în cadrul activităților subsumate proiectului catehetic de vacanță „Ucenicii sfinților”, și-a reactualizat cunoștințele despre viața și virtuțile Sfintei Filofteia. Aidoma tuturor sfinților, ea a avut o credință foarte puternică și o determinare remarcabilă în a lucra faptele cele bune în dauna oricărei împotriviri. Murind cu moarte violentă, în momentul când făcea bine celor în lipsuri- hrănind pe cei flămânzi- ea a primit asupră-i chipul lui Hristos. Copiii au conștientizat faptul că vârsta copilăriei este cea mai favorabilă pentru însușirea bunelor semne ale vieții creștine (rugăciunea, ascultarea Cuvântului Domnului, postul, milostenia).