Ucenicii Sfântului Haralambie
Administrator: 31-07-2015 11:10:44 in Cateheză
   Vineri, 31 iulie 2015, întâlnirea catehetică de vacanță s-a concretizat în observarea icoanei murale a Sfântului Haralambie și continuînd cu o cateheză asupra rolului și componentelor veșmântului preoțesc. Copiii și-au manifestat curiozitatea îmbinată cu uimirea de a vedea și pipăi „de aproape” odoarele bisericești. În continuarea lecției, folosindu-se dicționarul aghiografic și fișe individuale, s-au punctat virtuțile, viața, pătimirea și minunile sfântului, înșiși copiii ajungând la concluzia că „atunci când convingerile sunt ferme, niciun obstacol și împotrivire nu pot împiedica pe om să fie cu Dumnezeu”.
   Întâlnirea s-a încheiat cu promisiunea revederii, nu înainte ca participanții să se fi îndulcit prin suc și biscuiți.