Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
„Ucenicii sfinților”- program catehetic de vacanță
Administrator: 28-07-2015 06:28:14 in Cateheză
   În vacanța de vară a anului 2015, copiii, ce formează grupul catehetic al Parohiei Plevna, vor fi „implicați” într-un proiect „expediție -spirituală” de descifrare a mesajului autentic creștin, întruchipat practic în viețile sfinților zugrăviți în naosul bisericii parohiale. 
   Fiecare întâlnire va avea ca obiect identificarea principalei trăsături religios- morale a fiecărui sfânt, folosindu-se Sfânta Scriptură și Proloagele, legând, subliminal, aspectele practice, ale modelelor propuse de sfinți, de codul moral divin: legea morală pozitivă a Vechiului și Noului Testament (Decalogul și Fericirile).
   Concluzia demersului catehetic va fi identificată de către copiii la sfârșitul proiectului prin completarea unui puzzle.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator