Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Și astfel, atenți la tot și la toate, am învățat să fim veșnici
Pr Gabriel Toma: 10-07-2015 07:59:01 in Cateheză
Civilizația consumului a pierdut noțiunea de jertfă. Un exemplu concret, lumânarea, simbolul jertfei și al „arderii” până la epuizare pentru celălalt, a devenit, sub imperiul utilitarismului, un conținut obișnuit pentru un vas din material plastic.
Consumându-se parafina, recipientul devine un agent ce poluează (știindu-se destul de bine că plasticul rezistă sute de ani în pământ) dar în același timp, având imprimate imagini sfinte, nu poate fi aruncat pur și simplu la gunoi.
Astfel că tinerii din comunitate, într-o zi de primăvară 2015, au desfășurat, la troița de la câmp, o lucrare de „igienizare”, colectând candelele arse, mai cu seamă cele ce aveau imagini sfinte, pentru a fi ferite de pângărire.
Acest tip de activitate catehetică, la modul practic, este constant în atenția celor responsabili, și foarte frumos cuprinsă în taina poeziei lui Marin Sorescu,Astfel:


De la arcul Carpaților
Am înțeles că putem visa
Până la Luceafăr și chiar mai sus,
Cu capul pe bogățiile noastre
De uraniu și aur.

De la holdele din Bărăgan,
Cu spicul greu târnând sus
În vârful înaltelor lănci
Pierdute cândva de oastea lui Darius,
Am știut că tot ce ne calcă pământul
Devine pașnică recoltă.

Astfel, atenți
La tot și la toate,
Am învățat mereu
Să fim veșnici.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator