Rugăciune și cateheză (IV). „ Rolul duhovnicesc al împotrivirii față de ispite”
Pr Gabriel Toma: 20-06-2015 04:24:35 in Cateheză
În biserica parohială, vineri, în seara zilei a nouăsprezecea din luna iunie 2015, a continuat lucrarea de împletire a rugăciunii cu cateheza, în vederea parcurgerii cu folos a Postului Sfinților Apostoli.
Rugăciunea publică din această zi a fost centrată pe paraclisul Sfintei Parascheva, iar cateheza a fost inspirată din partea parenetică a omiliei a XXXIII-a la Matei, din opusul Sfântului Ioan Gură de Aur, Omilii la Matei.
Ideea forță ce a fost transmisă auditoriului a privit faptul că exercițiile și pregătirile duhovnicești, pentru luptele din cadrul războiului nevăzut, trebuie să fie o preocupare cotidiană a credinciosului, întrucât satana-vrăjmașul folosește cu multă iscusință diferite ispite, capcane și strategii pentru a înșela pe creștini.