Rugăciune și cateheză (III). „Rolul conștiinței în viața duhovnicească”
Pr Gabriel Toma: 17-06-2015 11:06:10 in Cateheză
Continuând exercițiul duhovnicesc al rugăciunii împreună și luând aminte la învățătura Sfântului Ioan Gură de Aur, miercuri, 17 iunie 2015, credincioșii, mai aprinși de dragostea cuvintelor vieții veșnice, au participat la slujba Paraclisul Maicii Domnului, urmată de cateheza dedicată conștientizării rolului conștiinței morale în viața de credință.
Sfînta Scriptură cuprinde numeroase dovezi cu privire laexistenţa conştiinţei morale şi la activitatea acesteia. Astfel,în cartea Facerii se vorbeşte despre fratricidul lui Cain şidespre neliniştea acestuia, ca urmare a mustrărilor de conştiinţă,iar în Sfintele Evanghelii se arată remuşcările de conştiinţăale lui Iuda, care în cele din urmă s-a spînzurat (Matei27, 5 ; Fapte 1, 18), precum şi plînsul Sfîntului Apostol Petru,ca urmare a remuşcărilor de conştiinţă în urma lepădării salede Iisus Hristos (Matei 26, 75; Marcu 16, 72; Luca 22, 62).
Sfântul Ioan Gură de Aur îndeamnă la atenție pentru deslușirea glasului conștiinței și la curaj în mărturisirea păcatelor. Să fim deci atenți și curajoși !