Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh şi adevăr (XLII)
Administrator: 07-03-2018 10:21:08 in Cateheză
Sărbătoarea luminilor

Numită şi Hanucca,această 
sărbătoare comemorează 
rededicarea Templului, după victoria lui Iuda Macabeul asupra ocupanţilor greci (1 Mac. 4:41-49; 2 Mac. 10:6-8). Timp de trei ani de zile, închinăciunea oficială fusese întreruptă şi Antioh Epifaniu spurcase Templul. După refacerea vaselor și obiectelor cultice ale templului (vase noi, sfeșnicul de aur, altarul tămâierii și masa punerii înainte ( 1 Mac 4, 39- 49 ) ce au durat trei săptămâni, „ s-a săvârșit sfințirea solemnă a templului cu ducerea de jertfe și rugăciuni de mulțumire ( 1 Mac 4, 52- 53) ca în vremea lui Solomon .  


   Sărbătoarea începe pe 25 Cişlev (Decembrie) prin aprinderea unei lumânări şi ţine opt zile. În fiecare zi se aprinde încă o lumînare, ajungîndu-se în final la un total de opt, practică desfășurată la sinagogă, în case și la porți. La templu se cântau imne, se aduceau arderi de tot, sacrificii de mulțumire și de laudă. Spre deosebire de sărbătorile mari (Paște, Cincizecime, Corturi ) sărbătoarea nu era legată de Ierusalim sau Templu, ci se putea ține peste tot.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator