Rugăciune și cateheză (II). „Despre exersarea milosteniei”
Pr Gabriel Toma: 12-06-2015 08:51:38 in Cateheză
În ceasul luminii line, vineri, 12 iunie 2015, urmând Acatistului Sfintei Parascheva și citirii Catismei a IX din Psaltire, biserica parohială a fost spațiul liturgic favorizant pentru reculegere și luare aminte la învățătura Sfântului Ioan Gură de Aur, cel supranumit „Avocatul săracilor”, în privința milosteniei, virtute atât de prezentă în omiliile sale.
Îndemnul cu care fiecare credincios a plecat pe drumul său la încheierea momentului catehetic este plin de putere pentru exersarea faptelor credinței, mai cu seamă în afara zidurilor bisericii: „...de aceea, nu trece nepăsător pe lângă oamenii săraci, nu îi ocoli şi să nu-ţi fie ruşine să-i ajuţi. Lui Hristos nu Îi este ruşine să primească milostenia ta, pe care o faci prin oamenii săraci, iar ţie îţi este ruşine să-ţi întinzi mâna şi să dai câţiva bănuţi. Nu este aceasta o ruşine şi mai mare? Dacă şi pentru un pahar de apă rece pe care îl dai, Dumnezeu te va răsplăti (Mat. 10, 42), gândeşte-te ce răsplată vei primi dacă vei fi generos cu săracii.” (Omilii la Matei)