Rugăciune și cateheză (I). „Actul și faptele adevăratei pocăințe”
Pr Gabriel Toma: 11-06-2015 08:45:39 in Cateheză
Miercuri, 10 06.2015, în biserica parohială, s-a desfășurat prima întâlnire catehetică din postul Sfinților Apostoli. În Acatistul Sfinților Apostoli Petru și Pavel ne-am unit în lucrarea de laudă și proslăvire a lui Dumnezeu pentru sfinții săi, exemple vrednice ale vieții de credință, iar în lectura catehetică s-au aprofundat legăturile organice între actul pocăinței și faptele pocăinței. Exemplele scripturistice folosite au evidențiat lipsa de roade duhovnicești a actului pocăinței reci, lipsite de fapte ale pocăinței (Cain, Faraon, Iuda) precum și desăvârșirea celor ce au adăugat la actul mărturisirii păcatelor faptele pocăinței (fiul risipitor, Sfântul Petru, Sfântul Pavel). La ilustrarea aspectelor biblice s-a folosit, lucrare exegetică a Sfântului Ioan Gură de Aur, „Omilii la Matei”.