Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh și adevăr (XL)
Administrator: 01-02-2018 07:58:39 in Cateheză
    Cultul sinagogii (IV)

    Slujitorul sinagogii, delegatul comunitatii, care făcea rugăciunile în numele mulțimii adunate, nu era un deținător de funcție , însă „dispunând de anumite privilegii onorifice, moștenite de la preoția Legii Vechi: binecuvântează pe credincioși în sinagogă și procedează la o ceremonie specială – răscumpărarea primilor născuți”.
    Teoretic însă „oricine a împlinit 13 ani putea să conducă rugăciunea, să intoneze un cântec, să citească și să comenteze Tora” cerându-se totuși aptitudini pentru această slujire.
    Primul slujitor al sinagogii numit „mai marele sinagogii” se ingrijea de respectarea ordinii la serviciile religioase ( F. A. 13, 15; 18, 17). Predicarea Legii putea fi acordată oricărui cunoscător al ei, însă în diasporă, unde limba și Legea erau mai puțin cunoscute, exista un singur slujitor care citea, traducea si explica pericopa respectiva .

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator