Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Sinodalitate și autocefalie în istoria BOR (XV)
Administrator: 30-01-2018 11:13:02 in Cateheză
    
  Continuarea legiferării pro sinodale și autocefale în timpul Domnitorului Carol I
   După înlăturarea lui Cuza de la conducerea statului nici ierarhia Bisericii Ortodoxe Române, nici domnitorul care i-a urmat lui Cuza- cu guvernul său- nu au abandonat poziția hotărâtă manifestată de Cuza în privința autocefaliei și sinodalității Bisericii noastre. La tulburarea produsă de lupta pentru canonicitate s-a răspuns în 1867 cu proiectul de Lege organică pentru Biserica Ortodoxă Română, și dorindu-se intrarea în canonicitate s-a solicitata avizul patriarhiei Ecumenice, cu rugămintea ca Patriarhia să emită și Tomosul autocefaliei BOR.
    Patriarhia nu a răspuns, dar autoritățile legiferatoare române au continuat dezbaterea și votarea Legii organice pentru alegerea mitropoliților și a episcopilor eparhioți, cum și a constituirii Sfântului Sinod al Sfintei Biserici autocefale Române, intrând în vigoare la 14 dec 1872” fără a se mai aștepta aviz sau aprobare externă.
   Asupra sistemului de conducere sinodal, această lege aducea „noutatea” că Sfântul Sinod era alcătuit numai din arhierei : „2 mitropoliți, 6 episcopi și 8 arhierei titulari”.
    Sfântul Sinod în conformitate cu sfintele canoane ale Bisericii ortodoxe de Răsărit, avea ca atribuții :
1. păstrarea unității dogmatice și canonice cu Biserica ecumenică;
2. să păstreze unitatea administrativă și disciplinară a Bisericii naționale;
3. să hotărască asupra tuturor treburilor duhovnicești, disciplinare și judiciare, potrivit canoanelor,
4. să reglementeze atribuțiile consistoriilor, etc


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator