Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Sinodalitate și autocefalie în istoria BOR (XII)
Administrator: 11-12-2017 08:29:25 in Cateheză
 Mitropolitul Andrei Șaguna. Statutul Organic al Bisericii Ortodoxe Române din Transilvania

1. Mirenii în conducerea Bisericii

      "Noutatea" pe care o aduce mitropolitul Şaguna este redarea dreptului mirenilor de a participa la conducerea Bisericii, respectiv la exercitarea puterii bisericeşti. Aceasta era, de fapt, o "noutate" numai pentru cei care aveau o viziune clericalistă asupra conducerii Bisericii, în realitate Şaguna reaşeza structurile bisericeşti pe modelele canonice din Biserica veche. Acest fapt era, într-adevăr, un act "reformator", dar nu în sensul reformei protestante, ci în sensul întoarcerii la izvoare. Şaguna a avut dreptate şi acest adevăr a devenit astăzi incontestabil, fapt care justifică afirmaţia că Şaguna s-a născut cu 100 de ani mai devreme.
   Întregul Statut organic s-a bazat pe principiile canonice fundamentale ale Bisericii Ortodoxe, principii care au fost redescoperite prin opera canonică a mitropolitului. Astfel, Statutul consfinţeşte principiul autonomiei bisericeşti, cu cele două aspecte, intern şi extern.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator