Micii iconari
Administrator: 02-12-2017 10:21:21 in Cateheză

Sfântul Andrei a fost ucenic al lui Ioan Botezătorul, când, la o vreme după botezul lui Isus, auzindu-l pe Ioan Botezătorul spunând despre Isus: „Iată mielul lui Dumnezeu!” (Ioan 1,36) i-a urmat lui Isus, devenind astfel primul apostol. După învierea Domnului Iisus și Pogorârea Duhului Sfânt (la Rusalii), apostolii au mai rămas câțiva ani la Ierusalim, începând formarea Bisericii. La Sinodul Apostolic care a avut loc în jurul anilor 49-50 d.Hr. la Ierusalim, apostolii s-au întâlnit și au tras la sorți pentru a decide unde va merge fiecare. În Tradiția Bisericii, Apostolului Andrei i-a revenit Scytia (Dobrogea). Mai întâi, Andrei l-a însoțit pe fratele său (Apostolul Petru) prin Asia Mică, apoi a trecut în peninsula Balcanică prin teritoriul Turciei de azi, ajungând în Scytia, unde s-a oprit un timp.
    În apropierea sărbătoririi Sfântului Apostol Andrei, micuții elevi din enorie au aflat despre vița și misiunea Ocrotitorului României, colorând icoane ale acestuia.