Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ce făcea Dumnezeu înainte de a face cerul şi pământul? (întrebare școlărească)
Administrator: 23-10-2017 07:23:17 in Cateheză
   „Nu voi mai răbda întrebările oamenilor, care, printr-o boală care merită pedeapsă, doresc să bea mai mult decât pot cuprinde, şi zic: Ce făcea Dumnezeu înainte de aface cerul şi pământul? sau: Ce I-a venit în minte să facă ceva, când niciodată, mai inainte, nu făcuse nimic?
    Dă-le, Doamne, să cugete bine, ca să spună şi să-şi dea seama că nu se poate spune niciodată acolo unde nu există timpul. Aşadar, Acela despre Care se spune că nu a făcut niciodată nimic (Facerea 1, 1), ce altceva se spune decât că nu a făcut nimic în niciun timp? Aşadar, să vadă că niciun timp nu poate să existe fără creatură şi să înceteze de a mai vorbi această deşertăciune. Să-şi extindă atenţia chiar la cele ce sunt dinaintea lor  şi să înţeleagă că Tu eşti inaintea tuturor timpurilor, Creator al tuturor timpurilor, şi că niciun timp nu este împreună veşnic cu Tine şi nicio creatură nu este veşnică cu Tine,  chiar dacă este deasupra timpurilor”. (Fericitul AUGUSTIN, Confessiones- Mărturisiri)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator