Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh şi adevăr (XXXIV)
Administrator: 10-10-2017 05:16:45 in Cateheză
  Privitor la întocmirea Psaltirii se crede că strângerea  tuturor psalmilor într-o colecție de imne s-ar fi făcut în timpul lui Ezdra şi Neemia, fiind cunoscută râvna acestora pentru restabilirea cultului.
 Scriși într-un interval foarte mare de timp, nu toți psalmii au fost folosiți inițial la slujba templului, ci abia în perioada postexilică, psaltirea a fost pusă în serviciul cultului. Așa se poate explica prezenta unor titluri sau indicații muzicale cu caracter liturgic.
 Psalmii se interpretau de către leviți, iar poporul dădea răspunsuri.
  Introducerea psalmodiei a sporit mult frumusețea și spiritualitatea cultului mozaic, lucru vizibil prin indicațiile de la inceputul unor psalmi:

• Psalmul 29 are titlul tehilah ( cântare de laudă ).
• Psalmii 38-70 au titlul lehazkir ( spre aducere aminte ), posibil pentru faptul că acești psalmi se cântau la aducerea sacrificiului azakara prevăzut în Lev 2,2.
• Psalmul 100 are titlul letodah ( spre mulțumire ) , în legătura cu sacrificiul toda, de pace, Lev 7,12-15.
• Psalmii 8, 81, 84 au titlul al-haghitit ( la culesul viilor ).
• Psalmul 30, incepe cu sir hanukat-habait ( psalmul la sfințirea casei, templului, trebuind a fi cântat, nu recitat).
• Psalmii 106, 107, 111-119, 135, 148-150 au ca titlu haleluiah ( laudați pe Domnul ).
• Psalmul 45 are indicatia alamot ( semnificand modalitatea cântării cu o voce de tenor ).
• Psalmii 80, 83 au indicația ghitit de la un instrument muzical care acompania cântarea psalmului respectiv.
• Psalmii 52, 87 au indicația machalat ( fluier ) pentru a acompania cântarea cu fluierul.
• Șase psalmi au suprascrierea mictam ( cântare excelentă, deosebită ).
• Cincizeci și șapte psalmi au indicația mizmor (cântare ritmică).
• Cincizeci și șase psalmi introduși prin le menațeah, sunt dedicați dirijorului de cor, dând informații asupra modului executării cântărilor.
• Psalmii introduși prin nechilot ( acompaniere cu fluiere ) sau neghinot ( instrumente cu coarde ) indica acompanierea instrumentală.
   Deoarece aceste lămuriri muzicale se refereau la folosirea psalmilor in cultul Vechiului Testament, însoțind ritualul aducerii jertfelor după prescripțiile legii mozaice, odata cu încetarea aducerii acestora și cu pierderea strălucirii ceremoniilor de tot felul la poporul biblic, rostul acestor indicații nu mai este justificat. Acesta este unul din motivele pentru care unele editii ale Bibliei nici nu mai traduc suprascrierile sau introducerile psalmilor .


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator