Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Semnul sfintei cruci în antichitatea creştină: Sf Alexandru
Administrator: 10-10-2017 05:08:48 in Cateheză
   „Mucenicul a cerut celui care conducea execuţia să-i îngăduie să-şi facă rugăciunea, ceea ce i s-a îngăduit. Apoi a cerut apă şi unul dintre cei de faţă găsind un vas oarecare a adus fericitului apă din râul Ergin. Şi spălându-şi mâinile şi faţa şi, pecetluindu-şi trupul cu întreitul semn al Sfintei Cruci şi întorcându-se cu faţa spre răsărit, a zis: Mărire Ție, Dumnezeul părinţilor noştri, al lui Avraam, al lui Isaac şi al lui Iacob, de Care se cutremură toată făptura şi I se închină toate ca unui ziditor al cerului şi al pământului şi creator al tuturor puterilor nevăzute ale cerului”. (Actele martirice, „Pătimirea Sfântului măritului mucenic al lui Hristos Alexandru”)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator