Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Sinodalitate şi autocefalie în istoria BOR (III)
Administrator: 04-08-2017 11:43:54 in Cateheză
   Mai târziu, voievozii munteni și moldoveni, înfăptuind neatârnarea țării au dorit legitimarea organizării eclesiastice din țările lor, alegând alături de boieri și creștinii din țările lor, pe cârmuitorii bisericești ai Bisericilor din Țara Românească și Moldova. Astfel, „Patriarhia ecumenică, pusă în fața unor fapte deja împlinite- înființarea mitropoliilor și alegerea întâistătătorilor lor, săvârșite din propriul îndemn al voievozilor și al credincioșilor români- atrebuit să le ratifice, recunoscând și binecuvântând ceea ce deja se rânduise aici” .
   Întemeierea unei a doua mitropolii a Țării Românești, la Severin, neparticiparea Mitropoliei Ungrovlahiei la sinodul unionist de la Ferrara-Florența, reorganizarea bisericească întreprinsă de Radu cel Mare și patriarhul Nifon, canonizarea sfinților și sfințirea Sfântului Mir reclamă situații prin care Biserica românilor, sprijinită de domnitori, viza neatârnarea, autocefalia pe baze canonice sinodale.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator