Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cateheză vizuală- prescura
Administrator: 12-07-2017 11:48:07 in Cateheză
 Pâinea  adusă de credincioși la Dumnezeiasca  Liturghie poartă numele de prescură. Cuvântul prescură, derivat din slavonul proskura, vine de la grecescul "prosfora" și înseamnă jertfă, ofrandă, aducere sau punere înainte. Din această paine se taie, pe lângă Sfântul Agneț (corespunzător peceții IsHsNiKa), și toate celelalte miride, cât și anafura. Cea mai întâlnită formă a prescurii este cea rotundă, pe care se aplică o pecete cu un instrument special, numit „pistornic”, și care imprimă inițialele IsHsNiKa dispuse sub formă de cruce într-un pătrat. Inițialele înseamnă „Iisus Hristos învinge”. Forma rotundă simbolizează dumnezeirea fără început şi sfârşit şi rotunjimea pământului.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator