Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Paralele solare
Administrator: 06-07-2017 08:03:25 in Cateheză

 Dacă orbul trupesc nu vede soarele cel fizic, lumina lui, orbul sufletesc nu-L vede pe Soarele dreptăţii şi Părintele luminilor, cu strălucirea harului Său. Nu recunoaşte pe Cel care îi dă bunătăţi nepieritoare: viaţa, suflet, nemurire şi nu se vede nici pe sine însuşi aşa cum este cu adevărat. (Arhim Sofian)

Dacă ne-am juca de-a Floarea Soarelui
Și Soarele
Ai înțelege 
Că florile au mai mereu rădăcini,
Că Soarele e soare
Si, că a privi cu petalele
Lumina,
Nu înseamnă că,
Îti poți ieși din destin, 
Din minți sau din rădăcini...
Chiar dacă
În dragostea ta de Lumină
Pămantul din rădăcini
Îti rodește în negre seminte...

Dacă ne-am juca, dar nu ne jucăm
Suntem mari, mult prea mari
Pentru simplitatea complexă 
A jocului despre care vorbesc...

          Gabriela Marieta Secu

 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator