Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cateheză vizuală- Sângele euharistic al Domnului
Administrator: 19-06-2017 08:21:07 in Cateheză

„Acest sânge, cu care ne împărtășim, se răspândește în suflet imediat ce este băut, el îl adapă și il hrănește. Acest sânge, când este primit cu vrednicie, îi pune pe fugă pe diavoli, îi cheama să vină la noi pe îngeri și chiar pe Domnul îngerilor Îl face să vină la noi. Căci imediat ce văd diavolii sângele Domnului, ei fug, dar îngerii vin. Acest sânge, prin spălarea lui, a curățit lumea intreagă.  Acest sânge este sfințirea și mântuirea sufletului.  Acesta îl spală, îl curăță, îl împodobește, îl lărgește: el face inteligența noastră  mai strălucită decât focul, sufletul mai luminos decât aurul. Prin acest sânge împodobește și înfrumusețează cu totul Biserica Sa. Cei ce iau parte la acest sânge trăiesc împreună  cu îngerii, cu arhanghelii și cu puterile cerești; ei sunt îmbrăcați cu haina regească a lui Iisus Hristos și echipați cu arme duhovnicești. Dar este prea puțin spus; ei sunt îmbrăcați chiar cu Regele Însuși”. (Sf Ioan Gură de Aur)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator