Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Patriarhul Justinian în memoria documentelor Securității
Administrator: 12-06-2017 11:08:49 in Cateheză

 La întâlnirea de rugăciune a preoților din Cercul pastoral, 11 iunie 2017, în parohia Făurei, cuvântul de învățătură, în legătură cu Anul comemorativ al patriarhului Justinian și al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului, a fost dedicat modului în care documentele Securității reflectă activitatea patriarhului, plină de  curaj și echilibru, diplomație și tenacitate,  în lupta de a încerca să apere Biserica de loviturile sistematice ale puterii politice, alegând calea unei dârze rezistențe camuflate deseori sub un discurs „favorabil” pentru liderii comuniști.

  Opunându-se din răsputeri abuzurilor și ingerințelor partidului-stat comunist în viața Bisericii și încercării acestuia de a transforma Biserica într-o instituție neputincioasă, tolerată și discreditată, în acelaşi timp, cu un rol nesemnificativ în societate, patriarhul Justinian și-a cucerit statura de „Mare” prin faptul de a fi fost:

  1. inițiatorul demersurilor pentru educația religioasă a tinerilor în vremea ateismului militant,
  2. apărător al clerului,
  3. apărător al monahismului românesc,
  4. apărător personalităţilor de mare valoare intelectuală sau artistică, socotite ca indezirabile de către comuniști.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator