Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Rânduieli de post alimentar
Administrator: 12-06-2017 09:48:31 in Cateheză

 Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ce începe la 12 iuniei 2017, este  rânduit în cinstea celor doi corifei apostoli și în amintirea obiceiului lor de a posti înainte de a întreprinde acte mai importante (Fapte 13,2 si 14,23).

 Mărturii despre acest post avem din secolul al IV lea, în Constituțiile Apostolice. Mai târziu există date despre acest post la Sfântul Atanasie cel Mare, Teodoret, episcopul Cirului și Leon cel Mare. Specialiștii estimează că acest post era ținut la început numai de călugări dar mai târziu s-a extins la întreaga Biserică. Este un post mai ușor,  sâmbăta și duminica se mănâncă și pește. Mai este dezlegare la pește în ziua de  24 iunie, Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul. Dezlegarea la pește avem și luni, marți și joi, dacă în aceste zile prăznuim un sfânt cu doxologie mare și cu cruce neagră în calendar. Când o astfel de sărbătoare cade miercuri sau vineri se dezleagă la untdelemn și vin. 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator