Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Apelative mariane în cântările Deniei Acatistului
Administrator: 02-04-2017 09:21:46 in Cateheză
 Credincioşii ortodocşi sunt familiarizați în Acatistul Buneivestiri cu apelative simbolico-biblice prin care Maica Domnului este prezentată ca o personificare a evoluției profetice de la trecut spre viitor sau altfel spus de la tip la antitip. 
  Astfel Fecioara Maică este invocată  drept:
 mare care ai înecat pe faraonul cel netrupesc 
 piatră care ai adăpat pe cei însetați de viață 
 stâlp de foc care povă­țu­iești pe cei dintru întuneric 
 acoperământul lumii cel mai lat decât norul 
 hrană și potir cu mană 
 pământul făgăduinței, izvorâtoare de miere și lapte.

  În Denia Acatistului, părinții imnografi, alcătuitori ai expresiei cultice a supravenerării Mariei, Maica Domnului, au inclus în panoplia mijloacelor poetice și aspecte dogmatice ale întrupării Domnului și ale unirii ipostatice, prin care demnitatea Maicii Domnului apare mai evident ca rod al planului de mântuire făcut cunoscut la Facere 3, 15 şi mai apoi lucrat în întreaga Scriptură Veche. 

Bucură-te porfiră, care ai vopsit din sîngele tău veşmintul cel dumnezeiesc al Împăratului puterilor! 
Bucură-te floarea cea neveştejită, care singură ai crescut mărul cel cu miros bun! 
Bucură-te, ceea ce ai răsărit Spicul cel dumnezeiesc cu adevărat, ca o holdă nearată! 
Bucură-te masa cea însufleţită, în care a încăput pîinea vieţii! 
Bucură-te Stăpînă, care eşti izvorul cel nedeşertat al apei vieţii! 
Bucură-te junice care ai născut credincioşilor pe Viţelul cel fără prihană!  
Bucură-te mieluşeaua, care ai născut pe Mieluşelul lui Dumnezeu, Care a ridicat păcatele a toată lumea!

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator