Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh şi adevăr (XXIV)
Administrator: 31-03-2017 07:34:39 in Cateheză
 Aspectul spiritual- înnoitor, al activității profeților 

 Cu timpul, în epoca Vechiului Testament, ritualul aducerii jertfelor a devenit un formalism sever, fără nici un conținut spiritual. Cu acest formalism și împotriva falsei pietăți luptă profetii „contrazicând prin cuvinte de foc presupunerea că pietatea interioară poate fi înlocuita prin aduceri de sacrificii abundente ( mentalitate prezentă și în vremea Mântuitorului- când după ce Domnul Hristos dovedește că tânărul bogat nu poate intra în Împărăția cerurilor deoarece este robit de bogăție, apostolii pun o intrebare perfect justificată pentru mentalitatea epocii, dominata de ritualism sterp –„atunci cine poate să se mântuiasca?” ) și prin serbări pline de un fast strain Legii. Dumnezeu, ca principiu al moralității, spun ei, nu poate fi îmblânzit prin acte pur exterioare, mecanice și care nu sunt însoțite de sentimente interne, corespunzatoare primirii comunitații cu Dumnezeu” : 
•„Ce-mi folosește mulțimea jertfelor voastre? Zice Domnul. M-am saturat de arderile de tot cu berbeci si de grăsimea vițeilor grași, și nu mai vreau sânge de tauri, de miei, de țapi!... Praznuirea voastra este o nelegiuire! Când ridicați mâinile voastre spre mine, Eu îmi intorc ochii, aiurea...Mâinile voastre sunt pline de sânge, spălați-vă, curățiți-vă! Nu mai faceți rău înaintea ochilor Mei...Învățați sa faceti binele, cautati dreptatea, ajutati pe cel asuprit, faceti dreptate orfanului, aparati pe vaduva...” (Isaia 1, 11-1); 
•„Ascultarea este mai bună decât jertfa și supunerea mai bună decât grăsimea berbecilor” (1Regi 15,22 ). 
•„Milă voiesc, iar nu jertfă și cunoașterea lui Dumnezeu mai mult decât arderile de tot” (Osea 6, 6 ) 
•"Cu ce voi întâmpina pe Domnul şi cu ce mă voi pleca înaintea Dumnezeului Cel Prea Înalt? Îl voi întâmpina oare cu arderi de tot, cu viţei de un an? Dar primeşte Domnul oare mii de berbeci, sau zeci de mii de râuri de untdelemn? "Ţi s-a arătat, omule, ce este bine, şi ce alta cere Domnul de la tine decât să faci dreptate, să iubeşti mila, şi să umbli smerit înaintea Dumnezeul tău?"(Mihea 6, 6-8 )

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator