Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh şi adevăr (XXIII)
Administrator: 21-03-2017 07:42:50 in Cateheză
Ziua Ispăşirii (luna VII, ziua 10)

  Sărbătoarea era o zi marcată de post, smerire şi mare închinăciune (Lev. 23: 26-32). Aceasta era in legea lui Moise singura zi de post din cursul anului (Ies 30, 10; Num 29, 7- 11 ), căzând exact înaintea Sărbătorii Corturilor. „În această zi, doar Marele Preot făcea ispăşirea pentru toate păcatele poporului. Jertfind un vițel pentru păcatele sale și ale preoților, stropea cu sângele acestuia capacul Chivotului Legii. Apoi, tot in Sfânta Sfintelor oferea o jertfa de tămâie. În continuare era sacrificat un țap ca jertfă de ispășire pentru popor. Cu sângele lui  arhiereul stropea îndărătul și in fața vălului și se purificau Sanctuarul, Cortul Adunarii si Altarul”. Apoi, asupra ţapului Azazel, arhiereul își punea mâinile mărturisind toate păcatele poporului, acesta fiind apoi alungat în pustie (Lev. 16, 22). 
 În planul mesianic, sărbătoarea marchează ziua în care Dumnezeu va face judecata copiilor Săi şi-i va curăţi de vinovăţia lor. Va fi o zi de păreri de rău, de mare smerire şi de adîncă tristeţe (Zah. 12:10-14; 13:1-9; 14).

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator