Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh şi adevăr (XXI)
Administrator: 13-03-2017 10:55:19 in Cateheză
 Sărbătoatea Corturilor 

 Sărbătoarea prevedea că toți evreii trebuie să locuiască în corturi „șapte zile să locuiți în corturi. Orice om născut în Ierusalim să locuiască în corturi” (Lev 23, 42 ). Urmând acestei porunci, „cei ce nu puteau veni la Ierusalim, țineau la domiciliu prescripțiile Legii. 
 Evreii din diaspora luau masa în comun, sub colibe de frunze, iar în sinagogi aveau loc diferite rituri și citiri din Pentateuh cu privire la această sărbătoare. Ținând în mâini ramuri de copaci, ei înconjurau un chivot așezat în mijlocul sinagogii, simbolizând acțiunea ce ar fi făcut-o la Ierusalim”. 
  Domnul Iisus a participat şi El la sărbătoarea corturilor (Ioan 7:2, 8-52), dar simbolistica comemorării se va împlini atunci cînd Domnul va locui alături de poporul Său (Zah. 14:9-21; Isaia 11:2-9). 
  Această sărbătoare închipuia „ învierea noastră din morți; când după ce corturile trupurilor noastre se vor strica, iarăși se vor alcătui, și ne vom îndulci de roadele ostenelilor noastre, prăznuind în corturile cele veșnice” .

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator