Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Schimbarea culorilor liturgice
Administrator: 27-02-2017 04:10:22 in Cateheză
 Înainte de a începe Postul Mare, la biserica parohială, în semn de consonanță cu ideile şi atmosfera duhovnicească a vremii de pocăință, au fost schimbate ornatele din pânză (pentru acoperirea Sfintei Mese, perdeaua uşilor sfinte, tetrapoade şi iconostas) folosindu-se setul de acoperăminte donate de o familie de iubiți credincioşi. 
 Semn al reculegerii şi amintirii faptului că "am fost rascumpărați cu preț de sânge", aceste ornate în culoare sângerie oferă bisericii un aspect sobru şi demn.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator