Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Din tezaurul Postului Mare (I)
Administrator: 27-02-2017 10:56:19 in Cateheză
În Postul Mare se păstrează din vremuri stravechi rânduiala oficierii Liturghiei Sf Grigorie pentru zilele din cursul săptămânii. Pentru această slujbă Darurile Euharistice sunt sfințite la o Sfântă Liturghie oficiată intr-o sâmbătă sau duminică. În vederea reîntâlnirii, şi în parohia Plevna, cu această comoară a Ortodoxiei, în duminica lasatului sec de brânză s-au afierosit şi sfințit Darurile necesare pentru slujirea liturgică de miercuri, 1 martie 2017. Până atunci Sfintele Daruri vor fi păstrate în artoforiu, pe Sfânta Masă.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator