Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Sub piei de oaie
Administrator: 22-02-2017 08:08:11 in Cateheză

 Să ne amintim degrabă de cuvintele Domnului şi de epistolele apostolice, care pe de o parte au prezis ereziile ce aveau să fie, şi pe de altă parte ne-au sfătuit să ne ferim de ele. De aceea, după cum nu ne speriem că ele există, la fel să nu ne mirăm că ele pot face lucruri de care trebuie să fugim. Domnul ne învaţă că mulţi vor veni "lupi hrăpăreţi sub piei de oaie". Şi ce sînt aceste piei de oaie altceva decît mărturisirea numai de formă a numelui de creştin? Cine sînt acei lupi răpitori, dacă nu simţirile şi duhurile viclene, care se furişează pe dinăuntru ca să molipsească turma lui Hristos. Piei de oaie sînt asigurarea numai de formă a credinţei adevărate. Cine sunt falşii profeţi, dacă nu falşii predicatori ? Cine sînt falşii apostoli, dacă nu cei ce predică o evanghelie falsificată? Cine sînt antihriştii, acum şi pururea, dacă nu cei răzvrătiţi împotriva lui Hristos ? Acestea vor fi ereziile, care, prin stricăciunea unor învăţături noi, vor hărţui Biserica nu mai puţin decît o va urmări antihrist prin sălbăticia persecuţiilor lui, ţinîndu-se seamă însă că persecuţia creează martiri, pe cînd erezia doar apostaţi. Tertulian, De praescriptione haereticorum


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator